Kdo jsem...

Se dřevem jsem se začal seznamovat ve svých 5 letech, kdy mě táta brával do své dílny. Poprvé mi dal kus lipového dřeva, dláto, palici a řekl "hraj si". Pamatuji si, že jsem vytvořil hlubokou strouhu. V dílně jsem s otcem trávil hodiny a hodiny. Jak šel čas, naučil jsem se poznávat jednotlivé druhy našich dřevin, zpracování, obrábění a následné využití. Má cesta se však ubírala jiným směrem, vystudoval jsem vysokou školu obor materiálového inženýrství se specializací na kompozitní materiály. Postupně jsem se v nadnárodní korporaci vypracoval na vedoucí pozici tak, aby mě srdce povolalo zpět k přírodě a k práci rukama. 

 Z čeho vyrábím...

Ze dřeva:) Jakéhokoliv, oblíbil jsem si však naše domácí tvrdé dřeviny. Jasan, Dub, Buk. Ve všech případech se jedná o mohutné listnaté stromy s rozsáhlou korunou a hlubokým neprozkoumaným kořenovým systémem. Každé z výše uvedených dřevin má svou specifickou nezaměnitelnou kresbu. Vlastnosti jsou pak velmi podobné, dřevo je velmi pevné, tvrdé a v interiéru působí hřejivým dojmem. Pro venkovní účely, dřevěné terasy, odvětrané dřevěné fasády, mi pro své specifické vlastnosti učaroval modřín. Modřín je poměrně mohutný jehličnatý strom, který má tu zvláštnost, že podobně jak výše zmíněné listnaté stromy, je opadavý. 

Jak...

Rukama...ale také hlavou. Pro precizní výsledek a dlouhou životnost je potřeba při práci přemýšlet.

Kmen se zpracuje na pile, nařeže na fošny.

Dřevo je živý materiál, má jiné vlastnosti čerstvé a suché. Pro stabilní vlastnosti výrobků musíme dřevo vysušit. 

Cesta dřeva, tak jak je stromu blízké, je poměrně dlouhá a doba sušení probíhající na suchém místě za běžné vlhkosti a přístupu čerstvého vzduchu trvá obvykle 3 roky. Před samotným zpracováním musí mít dřevo správnou vlhkost.

Hobluji, lepím, hobluji, vyřezávám, soustružím, frézuji, brousím, lakuji...tak dlouho, dokud krása dřeva není zakonzervována ve výsledném produktu. 

Kde...

V malé rodinné dílně na úpatí hory Bahenec v malebné obci Písek. Vše, veškeré truhlářské práce od opracování "hrubé" fošny, vyřezání kulatého tvaru, detailní zpracování dřevěných prvků číselníku až po finální lakování, osazení hodin čísly, strojkem a ručičkami.