Kdo jsem...

Se dřevem jsem se začal seznamovat ve svých 5 letech, kdy mě táta brával do své dílny. Poprvé mi dal kus lipového dřeva, dláto, palici a řekl "hraj si". Pamatuji si, že jsem vytvořil hlubokou strouhu. V dílně jsem s otcem trávil hodiny a hodiny. Jak šel čas, naučil jsem se poznávat jednotlivé druhy našich dřevin, zpracování, obrábění a následné využití. Má cesta se však ubírala jiným směrem, vystudoval jsem vysokou školu obor materiálového inženýrství se specializací na kompozitní materiály. Postupně jsem se v nadnárodní korporaci vypracoval na vedoucí pozici tak, aby mě srdce povolalo zpět k přírodě a k práci rukama. 

 Z čeho vyrábím...

Ze dřeva:) Jakéhokoliv, oblíbil jsem si však Jasan Ztepilý (Fraxinus excelsior).  Jedná se o vysoký, štíhlý, opadavý strom. Jasan má nádhernou nezaměnitelnou kresbu, dřeva, kdy je barva dřeva nažloutle bílá, někdy taky překrásně růžovobílá s přechodem do středové části tmavě hnědé barvy. Dřevo je velmi pevné, tvrdé a tvoří velmi výrazné letokruhy.

Jak...

Vždy se zajímám o původ stromu, kde a jak rostl, proč byl pokácen. 

Kmen se zpracuje na pile, nařeže na fošny.

Dřevo je živý materiál, má jiné vlastnosti čerstvé a suché. Pro stabilní vlastnosti výrobků musíme dřevo vysušit. 

Cesta dřeva, tak jak je stromu blízké, je poměrně dlouhá a doba sušení probíhající na suchém místě za běžné vlhkosti a přístupu čerstvého vzduchu trvá obvykle 3 roky. Před samotným zpracováním musí mít dřevo správnou vlhkost.

Hobluji, lepím, hobluji, vyřezávám, soustružím, frézuji, brousím, lakuji...tak dlouho, dokud krása dřeva není zakonzervována ve výsledném produktu. 

Kde...

V malé rodinné dílně na úpatí hory Bahenec v malebné obci Písek. Tedy z větší části. Veškeré truhlářské práce od opracování "hrubé" fošny, vyřezání kulatého tvaru až po detailní zpracování dřevěných prvků číselníku. Finální lakování, osazení hodin čísly, strojkem a ručičkami pak v Ostravě.